Konj i magare

"Konj i magare" je ezopova basna. Ova kratka priča kroz razgovor konja i magarca ističe moralnu poruku da ne dobijaš ništa ako si sebičan.

7711

Putovali zajedno konj i magare. Jadno magare, preko mere natovareno, zamoli konja da mu pomogne i ponese deo tereta, jer će inače izdahnuti. A konj ni da čuje. Kada magare sasvim oslabi i pade mrtvo, gospodar natovari na konja ne sav teret nego i kožu uginulog magareta. Sad konj shvati, ali kasno, da bi mu mnogo bolje bilo da je poslušao magare i da mu je pomogao.

Preveo Dositej Obradović

Basne su kratke priče u kojima životinje govore i ponašaju se kao ljudi. Basne, u stvari, govore o ljudima, o njihovim dobrim i rđavim osobinama i postupcima. „Konj i magare“ je ezopova basna. Ova kratka priča kroz razgovor konja i magarca ističe moralnu poruku da ne dobijaš ništa ako si sebičan.