Sa svojim suprugom i troje dece u Kopenhagen se preselila 2019. Tri godine kasnije rodila je devojčicu koja sada ima 10 meseci.
„Divno mi je što se ne moram neprestano brinuti o masovnim ubistvima. To nije nešto o čemu razmišljam kad god uđem u javni prostor i to je veliko olakšanje“, ističe.
Besplatna zdravstvena briga
Zahvalna je i na progresivnom oporezivanju u Danskoj, koje stanovnicima omogućuje besplatnu zdravstvenu brigu i obrazovanje. Naime, prosečni Danac plaća porez po stopi od oko 45 posto, ali Samples smatra da se to isplati i samo zbog zdravstvene zaštite.
„Ljudi kažu da imamo visoke poreze i da je to užasno, ali definitivno nam se vratilo što smo uložili. Na to gledamo kao na štednju jer ovde živimo s tri aktivna dečaka koja imaju 8, 6 i 4 godine“, napominje.
Naime, kad je prošloga meseca bila u poseti porodici u Teksasu, njena kći je zaradila želučanu virozu. Poset hitnoj pomoći stajao ih je 6000 dolara. U Danskoj je, kaže, to nezamislivo.
„Kad završiš, samo izađeš iz bolnice i više o tome ne moraš razmišljati. U Danskoj ne dobijaš nikakve račune. Sve je uključeno u poreze koje ovde plaćamo“, pojašnjava.
Tvrdi da je to jedna od stavki koje su poboljšale njen kvalitet života. Osim toga, patronažna sestra koja ju je posećivala nakon što je rodila kćer ohrabrila ju je da dopusti bebi da spava na svežem zraku u kolicima. To je uobičajena praksa u nordijskim zemljama.
Tradicija koja se prenosi s generacije na generaciju
1926. islandski lekar David Thorsteinsson objavio je pedagošku knjigu u kojoj je tvrdio da bi roditelji trebali pustiti svoju decu da spavaju vani u svojim kolicima kako bi bila na svežem zraku, čak i po hladnom vremenu, i tako ojačala svoj imunološki sistem. Tradicija se prenosi s generacije na generaciju, a uobičajeno je videti kolica s uspavanim bebama parkirana ispred kuća, stanova, pa čak i tvrtki u Norveškoj, Danskoj i na Islandu.
Finska studija iz 2008. pokazala je da su deca „duže dremala vani u uspoređivanju s dremanjem u zatvorenom prostoru“. Međutim, postoji rizik od hipotermije po hladnom vremenu, pa je ključno toplo obući bebe.
Nada se da će u Danskoj živeti do kraja života
Samples i njen suprug takođe su postali poklonici spavanja s dva odvojena jorgana, umesto s jednim velikim, što je još jedna skandinavska praksa. Kad su se tek doselili, to joj je bilo čudno, ali brzo je uvidela da noću više nemaju problema oko toga ko je prekriven, a ko nije.
„Sada svako u kući ima svoj jorgan i tako je doista udobnije“, tvrdi.
Iz SAD-a joj nedostaju porodica i prijatelj, ali nada se da će u Danskoj živeti do kraja života.