
Uvodni deo aktivnosti (oko 5 min)
Predstavljam se deci i kažem im kako sam od njihovih vaspitača čula da su razgovarali o običajima zimskih praznika u našim krajevima; o tome kako ste proslavili Božić i Novu godinu.
Uskoro slavim slavu, da li biste želeli da mi pomognete da je je pripremim? Da li neko zna šta je to slava ili i je i on kod kuće slavi, ili je možda bio na slavi kod rođaka, prijatelja… (navodim decu da sama kažu ono što znaju). Pokažem im ikonu Svetog Save i pitam ih da li znaju šta je to i čiji lik je tu prikazan. Ukratko im predstavim lik i delo Svetog Save.
Glavni deo aktivnosti (oko 20 min)
Decu podelim po grupama, svaka grupa ima poseban zadatak u okviru teme.
I grupa: SLAVSKI KOLAČ – mese kolač i ukrašavaju ga (npr. pletu pletenicu od testa).
II grupa: SLAVSKO ŽITO – deca u ukrasne korpice prebacuju unapred pripremljeno slavsko žito te ih ređaju na tacnu.
III grupa: SVEĆA – da godina bude rodna, po običaju, deca u teglu sipaju kukuruz, žito, pasulj, suncokret dok je ne napune. Na kraju u to stavljaju „zabodu“ sveću.
IV grupa: KOLAČI – od prirodnog plastelina (kuvano i obojeno testo) deca malom oklagijom razvijaju testo, te modlicama vade „kolače“.
V grupa: „VEZENjE“ (ukrašavanje) STOLNjAKA – doneću im vezeni stolnjak kao primer, a oni će flomasterima „vesti“ tj. ukrašavati drugi, beo stolnjak.
Ja ću ukrasiti flašu slavskim motivima u koju se sipa vino (u ovom slučaju sok od borovnice).
Završni deo aktivnosti (oko 5 min)
• Na kraju postavljamo sto, slavsku trpezu (stolnjak, tanjire, escajg – šema kako se to radi po bontonu, čaše, slavski kolač…
• Himna Svetog Save da je čuju (i ja pevam), a neko ko je možda već zna, pridružuje se pevajući ovu himnu.
Hvala Čedislavki Popović što nam je poslala pripremu.