Priča iz Holandije – pouka

Postati roditelj je kao kretanje na važan put. Naš krajnji cilj je osnažiti dete, da otkrije svoj vlastiti put prema samostalnosti, čak, kada to znači i ne izabrati uvek najlakšu rutu...

199

Često su tražili da opišem kako je to odgajati dete s poteškoćama – da bih time pomogla drugim ljudima, koji nemaju to jedinstveno iskustvo, da razumeju o čemu se radi. To je ovako…

Kada očekujete dete to je kao da se spremate na neki predivan izlet – na primer u Italiju. Kupite hrpu vodiča i napravite divan plan. Koloseum. Mikelanđelov David. Gondole u Veneciji. Možda naučite koju italijansku frazu. Sve je to vrlo uzbudljivo.

Nakon mesec dana uzbudljivih priprema, stiže dan odlaska. Spremite torbe i krenete.
Nekoliko sati kasnije, avion sleti. Dolazi stjuardesa i kaže: “Dobro došli u Holandiju! “Holandija?!”, kažete vi. “Šta ja radim u Holandiji? Platila sam za Italiju! Mislila sam da sam u Italiji. Celi život sam sanjala da dođem u Italiju.” Ali, došlo je do promene u redu
letenja. Sleteli su u Holandiji i sad morate tamo ostati. Važno je da vas nisu odveli na neko strašno mesto, neprijatno, prljavo, puno pesticida, gladi i bolesti. To je samo jedno drugačije mesto. Tako morate izaći i kupiti nove vodiče. I morate naučiti sasvim novi jezik. I srešćete mnogo novih ljudi koje inače nikad ne biste sreli. To je samo drugačije mesto. Ono je mirnije od Italije, manje bleštavo nego Italija. I nakon što ste neko vreme tamo, zaustavite dah, pogledate oko sebe i počnete primećivati da Holandija ima vetrenjače…i Holandija ima tulipane. Holandija ima čak i Rembranta.

Ali svi koje znate dolaze i odlaze u Italiju i hvale se kako su tamo proveli predivno vreme. I do kraja svog života govorićete: “Da, i ja sam tamo želela ići. To je ono što sam planirala.” I bol zbog toga neće nikad, nikad, nikad, nikad proći….jer je gubitak tog sna jedan jako, jako važan gubitak.

Međutim… ako potrošite svoj život jadikujući što niste bili u Italiji, nećete nikada biti slobodni da uživate u jednoj vrlo neobičnoj, prekrasnoj stvari.

Postati roditelj je kao kretanje na važan put.
Naš krajnji cilj je osnažiti dete, da otkrije svoj vlastiti put
prema samostalnosti, čak, kada to znači i ne izabrati
uvek najlakšu rutu, ili upasti u poneku rupu duž puta.

Nepoznat autor